У оквиру прославе епархијске славе, Светог Игњатија Богоносца, Епархија Захумско-херцеговачка и приморска организује други годишњи скуп под називом „Теологија у јавној сфери“, који ће бити одржан у Требињу 6. и 7. фебруара.
Представник Организационог одбора скупа Андреј Јефтић рекао је Срни да је намјера организатора да овим скуповима, кроз призму актуелних тема, буде понуђено критичко промишљање мјеста хришћанске теологије у савременом свијету.
„Намјера нам је да окупимо учеснике који ће критички да вреднују актуелно мјесто теологије у нашем друштву и да покушају да поставе смјернице за будућност. Кроз теме које их спајају, испитује се однос теологије и политике, економије, науке, културе, умјетности…“, истакао је Јефтић, који је асистент на Православном богословском факултету Универзитета у Београду.
Он је навео да фокус скупа није само на питању: „Шта теологија може пружити савременом свијету?“, него и на питању: „Шта свијет, односно јавна сфера, може пружити теологији?“, будући да истинско богословље, иако се надахњује из вјечности, никада није аисторично и ванконтекстуално.
Према његовим ријечима, дводневни скуп, који ће бити одржан у амфитеатру зграде предузећа Хидроелектране на Требишњици, одвијаће се у форми четири панел дискусије.
У свакој од дискусија учествоваће стручњаци из различитих дисциплина, освјетљавајући тему из више перспектива.
Према програму, симпозијум ће свечано бити отворен у петак, 6. фебруара у 10.00 часова, а у 10.30 биће одржана прва панел дискусија о теми „Украјинска криза: вјера и политика“.
Јефтић је навео да се испоставља да је криза у Украјини била прекретница којом је свијет ушао у ново доба међународних односа, које многи карактеришу као нову фазу хладног рата између Истока и Запада. Учесници у расправи имају за циљ да на овом примјеру испитају улогу вјере, а нарочито православља, у генерисању националних идентитета, промоцији политичких циљева и геополитичких стратегија, и успостављању мировних рјешења. Модератор је Богољуб Шијаковић, а учесници Дарко Ђого, Александар Раковић, Дарко Спасојевић и Никола Танасић.
Друга панел дискусија о теми „Вјера Књиге: хришћанство и књижевност“, биће одржана истог дана са почетком у 16.00 часова.
Хришћанска вјера одувијек је била везана за литерарну културу, имајући за свој основ Свето писмо. „Тематизујући историју преплитања вјере и књижевности, учесници у расправи ће такође покушати да промисле и будућност књижевности и литерарног израза хришћанства у свијету којим доминирају нови технолошки облици писмености“, навео је Јефтић. Модератор ове дискусије је Олег Солдат, а учесници Влахо Богишић, Ромило Кнежевић, Родољуб Кубат и Дуња Кустурица.
У 19.00 часова у Музеју Херцеговине биће промовисан зборника радова првог годишњег скупа „Теологија у јавној сфери“, одржаног од 8. до 10. фебруара прошле године.
Другог дана симпозијума, у суботу, 7. фебруара, од 10.00 до 12.00 часова биће одржана панел дискусија о теми „Хришћанство и економска правда у (нео)либералном капитализму“.
„У вријеме када улазимо у седму годину свјетске економске кризе, учесници у дискусији испитаће концепт правде у хришћанству и његове социјалне реперкусије, с једне, и структурално устројство (нео)либералног капитализма, с друге стране. Учесници ће настојати да пруже одговоре на питања: Који су духовни узроци и димензије свјетске економске кризе? Да ли капитализам може бити праведан? На који начин хришћанска вера треба/може да допринесе (ре)структуирању економског поретка на глобалном нивоу…“, појаснио је Јефтић. Модератор ове дискусије биће Растко Јовић, а у њој учествују Предраг Драгутиновић, Миодраг Зец, Саша Радуловић и Ико Скоко.
Од 17.30 до 19.30 часова биће одржана четврта панел дискусија о теми „Од фрејма до иконе: литургија и филм“, а модератор је Емир Кустурица. Учесници у овој панел дискусији су Небојша Дугалић, Ненад Илић и Стаматис Склирис.
Јефтић је навео да би се могло тврдити да је свака умјетничка форма, од театра, преко музике до сликарства, нашла свој израз у литургији Цркве, а да једини изузетак представља филм који, на начин сличан литургијском чину, у себи обједињује цијели спектар умјетничких форми. „Током расправе учесници ће настојати да тематизују, како из теоријског, тако и из практичног угла, литургијске и јеванђељске димензије седме умјетности, и филмске потенцијале литургијске вјере“, истакао је Јефтић.
Свечано затварање дводневног симпозијума „Теологија у јавној сфери“ планирано је у суботу у 19.30 часова.
Јефтић је најавио да ће у недјељу, 8. фебруара у 9.00 часова, служењем Свете архијерејске литургије бити обиљежена слава Епархије захумско-херцеговачке и приморске – Пренос моштију Светог Игњатија Богоносца.
извор: СРНА